Hazır siteler dünyada çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu durumun en temel sebebi ise geliştiricilerin ve site satan firmaların kolaya kaçma istekleridir. Çünkü bir internet sitesi yazılımı için iyi bir kodlama yapmak başlı başına zor bir iştir ve gerçekten profesyoneller tarafından yapılması gerekmektedir. Sitenin iyi planlanması, sağlam ve geçerli bir iskelete oturtulması, temiz bir kodlama ile sorunsuz işleyişinin sağlanması, tüm yeni nesil cihaz, tarayıcı, arama motoru, sosyal medya sitelerine uyarlanması, iyi bir işçilik sonucu çıkartılması gerekmektedir.

Hazır siteler ise böyle özelliklere sahip değildir. Nedeni; hazır sitelerin genel amaçlar için yapılmış olmasıdır. Bireysel site, kuaför sitesi, ürün tanıtım sitesi, emlak sitesi ya da e-ticaret sitesi gibi ihtiyaçlara için aynı hazır site kodları kullanılmaktadır. Bu durum da hazır siteleri gereksiz bir kod yığınına dönüştürmektedir. Ayrıca hazır sitelerin kodlamasına müdahile etme şansı çok kısıtlıdır, ancak belirli şablonlar ile görünümü değiştirilebilir. Eklenen her modül (şablon, galeri, haber, harita vs.) ekstradan kod yığını oluşturur. Hazır site eklentileri farklı farklı geliştiriciler tarafından oluşturulduğu için (kim hangi kodu yazdığı bilinmez) güvenlik riskleri de barındırır.

Dönem dönem hazır site versiyonlarında güvenlik açıkları çıkar ve bu durum aynı hazır site kodlarını kullanan milyonlarca siteyi etkiler.

Sonuç olarak hazır siteler hem yeterince güvenli değildir hem de Google site hızı teslerinde ortalama %40-60 oranında puan alır.

Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmayı istiyorsanız bir an önce profesyoneller tarafından yazılmış internet yazılımlarına geçmeniz gerekmektedir.